Chcete se stát členy Klubu přátel Františka Kmocha?

Pokud ANO, stačí vyplnit přihlášku a vyplněnou ji poslat  na email: kaspardana@centrum.cz, nebo poštou na:

Klub přátel Františka Kmocha
Karlovo náměstí 78
280 12 Kolín 1

Pak stačí při první návštěvě na naší Zámecké uhradit roční členský poplatek ve výši 150,- Kč. Pokud jste zdaleka, lze se domluvit i na bankovním převodu této částky (individuelní dohoda mailem nebo telefonicky).

ROK 2017

Květinová taneční zábava na Zámecké

V neděli 5. března odpoledne se sál DDM na kolínské Zámecké rozvoní květinami. Klub přátel Františka Kmocha (KPFK) se rozhodl blížící se jaro a MDŽ oslavit KVĚTINOVÝM TANEČNÍM ODPOLEDNEM. Znamená to, že ženy si obléknou něco s motivem květin nebo si květinu připnou na šaty či halenku a muži si dají umělou či živou květinu do klopy saka. Není to samozřejmě povinné, ale určitě to bude hezké. S pomocí Květinové síně ORCHIDEA dá výbor KPFK mužům i možnost zakoupit manželce či některé taneční partnerce květinu. K tomu všemu bude vyhrávat oblíbená SENDRAŽANKA písničky, které mají návštěvníci pravidelných zábav na Zámecké rádi. Dobrá nálada, tanec, hudba a zpěv, něco dobrého „na zub“ a dobré pití z místního baru – to je to pravé, co dříve narození potřebují k radosti ze života. Začátek Nedělního tanečního odpoledne je ve 14 hodin a pořadatelé se těší na členy i příznivce klubu. (Zr)

Přátelé Františka Kmocha si tentokrát užívali odpolední ples

Třetí únorová neděle v kolínském sále Na Zámecké tentokrát nepatřila tradiční nedělní taneční zábavě, ale hodně navštívenému netradičnímu Odpolednímu plesu Klubu přátel Františka Kmocha. Byl nejen o hodinu delší, ale zdobila jej i bohatá „Hra o ceny“, ukázky latinsko – amerických tanců v podání Tanečního klubu Bohuslava Matiáše vedeného Romanou Podhrázskou či taneční vystoupení mažoretek Základní umělecké školy v Přelouči pod choreografickou taktovkou  kolínské Jarmily Pavlíčkové. Ale ani tentokrát nechybělo taneční sólo pro všechny přítomné oslavence, celé odpoledne vyhrával taneční orchestr TOX Jaroslava Trnky, jehož muzikanti fanoušky bavili i hraním v oknech mezi sálem a přísálím nebo přímo mezi nimi. (hej)

V tanečním sóle pro oslavence se ocitl i zpěvák Jiří Škvára

Nečekaně svojí přítomností obohatil nedělní taneční setkání kolínského Klubu přátel Františka Kmocha v sále Na Zámecké profesionální zpěvák Jiří Škvára. „Jako člen našeho klubu přijel do Kolína vlakem a nechtěl ani honorář,“ chválila jednatelka klubu Hana Zrůstová. Populární zpěvák zanotoval  na přednatočené základy blok písní sahajících od lidovek až po populární šlágry. Zazpívaly si s ním i Hana Zrůstová se svojí sestrou Evou Náhlovskou, která společně s kapelou Studio obstarala hudební program skládající se tentokrát více z populárních popových a country melodií. Ani tentokrát nechyběla taneční sóla pro oslavence, Jiří Škvára sice nic neslavil, ale v kole se také ocitl, což byla pro přítomné dámy velká příležitost a šel z náruče do náruče. (hej)

Novou sezonu Klubu přátel Františka Kmocha zahájila Kolíňanka a mažoretky

Po delší pauze zaviněné vánočními a novoročními svátky se první neděli v novém roce sešli v sále Na Zámecké členové a přátelé Klubu přátel Františka Kmocha, bohužel vzhledem k mrazivému počasí a zasněženým cestám byla účast slabá. O co méně příznivců však dorazilo, o to více se bavili při písničkách interpretovaných  malou dechovkou Kolíňanka se zpěváky Věrou Chmelařovou a Josefem Homolou, vítaným zpestřením pak bylo vystoupení bubeníka, basisty a klávesisty hrající dávné evergreeny. „Tři bratři, když mohou být Tři sestry,“ odpověděl na otázku, jak si říkají Borek Kašpar, zpěvák a hráč na klávesové nástroje. Kolíňanka ke svým mikrofonům pozvala i místního legendárního zpěváka Ladislava Papeže a tajemnici klubu a zpěvačku Hanu Zrůstovou. „Jsme rádi, že jste nám starcům dali příležitost,“ smála se zpěvačka. Společně pak držíce se křečovitě za ruce zazpívali písně Od Tábora až k nám a Pod tou naší starou lípou a sklidili ohromný aplaus. V úvodu odpoledne zatančily mažoretky Vergillio Domácího domu dětí a mládeže v Kolíně a to na píseň Andulko Šafářová hranou živě Kolíňankou a dávný diskotékový hit sedmdesátých let reprodukovaný z CD.  Příští setkání čeká na přátele Kmocha 22. ledna, kdy jim zahraje Studio Kolín. (hej)

ROK 2016

S kutnohorským Pepino Bandem si zazpíval i známý muzikant Miroslav Jiřišta

Do pravidelných čtrnáctidenních cyklů se po zářijových absencích vrátila tradiční nedělní taneční setkání Klubu přátel Františka Kmocha v sále kolínské Zámecké. Tentokrát tam v premiéře přivítali populární trio kutnohorských muzikantů říkající si podle kapelníka Josefa Matury Pepino Band. „Ano, to je přesně ono, muzika neřve a nehoní nás po parketu jen rychlými polkami,“ chválila s smíchem dvojice tanečníků. Zajímavý zvuk kapely tvoří především akordeon Pepíka Matury s množstvím rejstříků umožňujících zahrát na harmoniku celou škálu nástrojů, doplňují jej akustická kytara a housle. V tomto složení muzikanti zahráli jak staropražské písničky tak i šlágry dechovky, ale klidně třeba i čardáš. Dvě písničky si s nimi zazpíval i přítomný a téměř devadesátiletý populární kutnohorský kapelník a muzikant Miroslav Jiřišta, který fanoušky dechovky pozval na poslední listopadové úterý do kutnohorského divadla na svůj tradiční koncert. Ani tentokrát nechybělo Na Zámecké oblíbené taneční sólo pro oslavence, v kole se ocitla i sama tajemnice klubu, moderátorka a zpěvačka Hana Zrůstová slavící narozeniny. (hej)

O posvícenské neděli se v rámci Kolínského kulturního léta tančilo na dlažbě Karlova náměstí

Poslední srpnovou a zároveň posvícenskou neděli pokračovalo svým programem Kolínské kulturní léto organizované odborem školství, kultury a sportu kolínského městského úřadu. Program byl tentokrát směřovaný především na seniory, od půl šesté večerní v nádherném letním počasí zahrál Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha s nímž zazpívali Vendula Chmelíková a Oldřich Košťál a téměř od začátku produkce se zvedlo několik párů a s chutí si na městské dlažbě zatancovalo. Přítomné členy Klubu přátel Františka Kmocha přivítala jeho tajemnice Hana Zrůstová, která je pozvala na nejbližší koncerty kapel Věnovanka a Veselka Ladislava Kubeše v městském společenském domě. Druhá polovina večera pak patřila Cimbálové muzice Milana Broučka, která na náměstí vykouzlila úžasnou atmosféru, když kromě moravských skladeb zahrála i třeba titulní píseň z filmu Tenkrát na západě. Letošní kulturní léto ukončí druhou zářijovou neděli koncert slovenské kapely No Name. (hej)

Přátelé Františka Kmocha ukončili sezónu se Sendražankou;

Populární kapela Sendražanka ukončila poslední květnovou neděli první pololetí tanečních setkání členů a příznivců Klubu přátel Františka Kmocha, a to před zaplněným sálem kolínské Zámecké. „Sendražanka publikum táhla vždycky a potvrdilo se to i dnes, kdy dorazilo množství fanoušků a to navzdory krásnému letnímu počasí. A jak se v poslední době stalo zvykem, přišly i nějaké nové tváře, což nás těší dvojnásob,“ shrnula tajemnice klubu Hana Zrůstová, která si tradičně s muzikanty i zazpívala. Ti střídali žánry a došlo nejen na čardáš, ale i na trampské šlágry či evergreeny populární hudby. A ani na poslední zábavě před prázdninovou přestávkou nechyběla taneční sóla pro oslavence, kterých se najednou sešel plný parket. Tancovačka je pro členy klubu a další zájemce připravena i v rámci programu letošního ročníku Kmochova Kolína, kdy v sobotu Na Zámecké k tanci i poslechu zahraje kapela Hradečanka. (hej)

Seniory tentokrát rozparádil i rokenrol z repertoáru Joan Jett v podání mladé zpěvačky Anny Hamannové

Tentokrát přímo na 1. Máje vyšla nedělní taneční zábava členů a příznivců kolínského Klubu přátel Františka Kmocha, kde v premiéře vyhrávala kapela F.O.T. muzikanta a zpěváka Miroslavy Kysilky, s nimiž si zazpívala Vanda Švolbová i tajemnice klubu a moderátorka Hana Zrůstová. Bohužel více jak úvodní hodinku sváděli muzikanti boj se zvukovou aparaturou, po vítězství slyšeli tanečníci konečně pestrý repertoár bez pískání zpětné vazby a neváhali to na parketu pořádně rozparádit. Coby host se představila teprve čtrnáctiletá začínající zpěvačka Anna Hamannová, která už má ale na svém kontě účast v semifinále a dvou finále pěveckých soutěží. Anna ve dvou vstupech a za doprovodu přednatočených základů a baskytary Martina Němce zazpívala čtyři písničky a především česky otextovaným rokenrolem I Love Rock N‘ Roll od zpěvačky Joan Jett rozdováděla tanečníky v sále. Ti si ale společně s chutí zazpívali i písničku Zámecká, kterou na text Hany Zrůstové zhudebnil právě Miroslava Kysilka, od tajemnice klubu zaznělo ten podvečer textů povícero. Všichni si také připomněli sto čtrnácté výročí od úmrtí slavného kolínského skladatele. (hej)

Kmochova hudba tentokrát dvakrát za sebou!

Městská hudba Františka Kmocha spolu s DO Základní umělecké školy Františka Kmocha, pěvecké sbory, mažoretky – ti všichni přijdou v pátek 1. dubna do sálu Městského společenského domu aby pozvali širokou veřejnost na letošní ročník festivalu KMOCHŮV KOLÍN. Koncert, který začíná v 18 hodin, jistě přiláká do MSD nejen členy a příznivce Klubu přátel Františka Kmocha.
O dva dny později, v neděli 3. dubna odpoledne, se v sále DDM na Zámecké objeví znovu členové Kmochovy hudby, aby v počtu, který odpovídá složení Malého dechového orchestru zahráli k tanci a poslechu svým věrným přátelům z Klubu přátel Františka Kmocha. Umělecký vedoucí MhFK Miloslav Bulín vymění pro tento den taktovku za trubku a pod jeho vedením bude MDO hrát známé písničky velikánů české dechové hudby mezi nimiž samozřejmě vévodí František Kmoch. Chybět rozhodně nebude ani polka „Zámecká“, která byla napsána přímo pro Nedělní taneční odpoledne organizovaná KPFK. Taneční odpoledne začíná ve 14 hodin a výbor KPFK srdečně zve všechny příznivce dobré zábavy. 
(Zr)

Přátelé Františka Kmocha tentokrát Na Zámecké plesali

Změnou mezi tradičními nedělními tanečními setkáními kolínského Klubu přátel Františka Kmocha byl nedělní odpolední ples, který trval o hodinu déle, než běžné zábavy a navíc jej provázely další plesové atributy. V úvodu bálu standardní i latinsko americké tance předvedly dva taneční páry Tanečního klubu Bohuslava Matiáše při Domě dětí a mládeže v Kolíně, konkrétně Jiří Kupr, Katka Müllerová, Tomáš Musil a Nikola Suchová. Dalším ozvláštněním programu bylo vystoupení mažoretek Srdíčko a Kolíňáček, nechyběla ani hra o ceny, do níž dary velkou měrou přispěla senátorka a podporovatelka klubu Emílie Třísková. Šanci měli i ti, na které se v losech štěstí neusmálo. Na závěr se totiž losovalo z nevýherních čísel a hlavní cenu, ledničku, si z plesu nakonec odnesl Michal Matyáš. Tanečníky bavil poděbradský taneční orchestr TOX Jaroslava Trnky, jehož hráči na dechové nástroje vyhrávali z různých míst kolínské Zámecké, kde se členové a přátelé klubu tradičně sešli. (hej)

Výroční schůze KPFK v Kolíně

Klub přátel Františka Kmocha (KPFK) v Kolíně uspořádal v neděli dne 7. 2. 2016 v prostorách „Na Zámecké“ Výroční členskou schůzi, kterou zahájila tajemnice klubu Hana Zrůstová. Nejprve přivítala čestné hosty, mezi kterými byli místostarosta Města Kolína Mgr. Tomáš Růžička, koordinátor přípravy Kmochova Kolína Oldřich Novotný, zpěvák Krajanky Jiří Škvára a několik kapelníků dechových hudeb či orchestrů. Seznámila nás s programem schůze a předala slovo předsedkyni KPFK Mgr. Ludmile Bílé. 
Ta ve svém příspěvku zhodnotila uplynulé období počátku druhého čtvrtstoletí existence KPFK a upozornila na to, že členská základna se drží kolem číslovky 200, což svědčí o tom, že lidé mají zájem ctít a udržovat památku F. Kmocha, legendárního muzikanta regionu. KPFK má stálé místo v kulturním životě města i regionu a velkou podporu Města Kolín. 
V dalším příspěvku vystoupila ekonomka Ing. Dana Kašparová s účetní uzávěrkou, kde podrobně uvedla hospodaření KPFK. 
V bohaté diskuzi pak vystoupila řada hostů i členů. Místostarosta Města Kolína mj. sdělil, že Město koupilo Kmochův dům a hodlá jej zrekonstruovat i později využívat. Pozval všechny přítomné na další 53. ročník Kmochova Kolína, který se bude konat 10. - 12. 6. 2016. 
Na kritiku výboru ke zdražení vstupného na taneční odpoledne „Na Zámecké“ se rozvinula velká debata, kterou zdárně zdůvodnili jak předsedkyně, tak i ekonomka i řada dalších členů samotného KPFK. Poté seznámila tajemnice klubu přítomné se složením nového výboru, ke kterému nebylo žádných námitek či připomínek, neboť tento pracuje prakticky od počátku ve stejném složení a svoji práci dělá více než dobře. 
Závěrem výroční členské schůze vystoupila mažoretková taneční skupina „Srdíčko“ se svým programem. Jejich hezké vystoupení doprovodil hudebně Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha, který řídil Miloslav Bulín. MDO potom pokračoval se svoji produkcí k tanci i poslechu se svými sólisty Vendulou Chmelíkovou a Oldřichem Košťálem, ke kterým se již tradičně přidali i Hana Zrůstová a Jiří Škvára. Všichni společně jsme si též mohli zazpívat s kapelou i „Píseň o Kmochově kapele“, jejíž slova napsal v roce 1908 Josef Šváb Malostranský a která byla součástí přílohy Ročenky KPFK 2016, kterou každý obdržel. 
Musím poděkovat celému výboru KPFK za příkladnou práci pro nás členy, kteří přijdou praktický k hotovému a mnohdy ani někteří nedokáží ocenit tuto práci našich vyvolených, kteří bez jakýchkoliv nároků či požitků pracují pro tento klub a nejen pro něj, na úkor svých rodin i času. Je to však cíl jejich veškerého snažení, které směřuje k rozvíjení bohatých tradic dechové hudby, propagace hudební tvorby a odkazu Františka Kmocha.

(Karel Novotný člen KPFK Leština u Světlé )

ROK 2015

 

Oslavence v kole provedla i senátorka, zatančily také mažoretky Srdíčko

Předposlední letošní taneční setkání členů a příznivců kolínského Klubu přátel Františka Kmocha se uskutečnilo tradičně v neděli v kolínském sále Na Zámecké. Přítomným vyhrával taneční orchestr Akord řízený Josefem Vancem se zpěvačkami Věrou Beranovou a Týnou Pokornou, dvě písničky si zazpívala i tajemnice klubu Hana Zrůstová a přidal se i zpěvák Vladimír Heřman. Zatančily malé i větší mažoretky Srdíčko vedené Jarmilou Pavlíčkovu, ani tentokrát nechybělo taneční sólo pro jednoho ze členů slavícího narozeniny. Zatančila si s ním i senátorka a krajská radní Emilie Třísková. „Je to naše velká příznivkyně, dnešní setkání podpořila i sponzorsky,“ chválila Hana Zrůstová. Letos naposledy se členové klubu sejdou poslední prosincovou neděli, kdy konec roku oslaví s populární Sendražankou (hej)

Přátele Františka Kmocha tentokrát bavila malá kapela velkého Kmochova orchestru

Neoficiální hymnou, skladbou Zámecká, začalo tradiční nedělní taneční setkání členů a příznivců kolínského Klubu přátel Františka Kmocha v sále kolínské Zámecké, kde tentokrát především k tanci, ale pro některé i k poslechu vyhrával Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha. Zámeckou si s kmenovým zpěvákem Oldřichem Košťálem zazpívala tajemnice klubu, zpěvačka, moderátorka a v tomto případě i autorka textu Hana Zrůstová, bylo to však jen na úvod, celé odpoledne pak s Oldou zpívala Vendula Chmelíková a to především notoricky známé evergreeny dechové hudby. Tradičně došlo i na taneční sólo oslavenců, v kruhu se tentokrát ocitli hned tři, které ostatní během jedné skladby provedli. (hej)

Sestry Novákovy rozezpívaly a roztančily Zámeckou jako před desítkami let

Tentokrát kapela Studio Kolín vyhrávala v neděli odpoledne na tradičném tanečním setkání členů a příznivců kolínského Klubu přátel Františka Kmocha. Z legendárního orchestru vyhrávajícího na mnoha plesech a tanečních zábavách v celém regionu zůstal dnes především kapelník a hráč na klávesové nástroje Karel Hamr, jenž často vystupuje jen ve dvojici se zpěvačkou Evou Náhlovskou. Na Zámeckou tentokrát přizval ještě živého bubeníka a dalšího klávesistu. Pamětníci pak ocenili společný zpěv Evy Náhlovské s tajemnicí klubu Hanou Zrůstovou. Obě sestry totiž ještě pod svobodným příjmením Novákovy zpívaly právě ve Studiu, ať už každá zvlášť a chvíli společně. I tentokrát uvedly tanečníky do varu nejen dechovkovými a lidovými skladbami, ale i písničkami jako Zřejmě letos nikde nejsou kytky či Mně se líbí Bob, zazněly ale i country melodie nebo písničky z repertoáru Heleny Vondráčkové či Karla Černocha, což zaplněný sál obzvlášť ocenil. Ani tentokrát se nezapomnělo na oslavence, v kole se ocitli dva slavící své narozeniny. Plný sál se očekává i za dva týdny, kdy zahraje místní Combo 2. (hej)

Kolínské posvícení

Prázdniny ještě neskončily ale už teď se mohou členové a příznivci KPFK těšit na svá oblíbená Nedělní taneční odpoledne na Zámecké v druhé polovině roku 2015 i na sebe navzájem. Tradičně připravuje výbor klubu posvícenskou zábavu, která se uskuteční v neděli 30. srpna od 14.00 hodin. K tanci i poslechu zahraje Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha v čele s uměleckým vedoucím Kmochovy hudby Miloslavem Bulínem. ALE POZOR: vzhledem k nedokončené rekonstrukci prostor DDM na Zámecké se zábava uskuteční v sále Městského společenského domu!!!! A pokud by měli návštěvníci v ten den muziky málo, na Karlově náměstí se od 19.00 hodin uskuteční v rámci Kolínského kulturního léta Veselá revue se staropražskými písničkami kapely Patrola- Šlapeto. Druhá polovina sezóny Nedělních tanečních odpolední organizovaných KPFK bude odstartována už o týden později, 6. září (snad už na Zámecké), a na všechny své příznivce se těší SUCHDOLANKA Josefa Košaty. A za čtrnáct dní, v neděli 20. září, bude v sále DDM na Zámecké vyhrávat k tanci i poslechu oblíbená SENDRAŽANKA. Všechny, kteří si rádi zatančí a zazpívají, čeká v druhé polovině roku spousta pěkné muziky v podání malých i větších známých hudebních souborů. A na své věrné čeká také výbor Klubu přátel Františka Kmocha, který za podpory Města Kolína je pořadatelem těchto oblíbených akcí. Program podzimních zábav zde (Zr)

Závěr 1. pololetí 2015

Poslední Nedělní taneční odpoledne na Zámecké 31. května se Sendražankou uzavře první půlrok těchto populárních kulturních setkání organizovaných KPFK. Následovat bude téměř tříměsíční pauza. Na konci prázdnin se členové a příznivci spolku sejdou na Zámecké při Posvícenském tanečním odpoledni v neděli 30. srpna, kdy jim zahraje k tanci i poslechu Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha.
Ale ani v červnu nezůstanou pochopitelně příznivci dechové hudby bez možnosti zatančit si a zazpívat při pěkné muzice. Hudební festival Kmochův Kolín pro ně nachystal spoustu příjemných hudebních zážitků. Hrát se bude v rámci KK i na Zámecké, kam pořadatelé umístili do sobotního festivalového programu Tancovačku s dechovou kapelou SEBRANKA VLAŠIM. Po skončení průvodu v 16.00 hodin si mohou zájemci přijít do sálu DDM na Zámeckou zdarma zatančit a zazpívat. Zábava se Sebrankou bude tentokrát jen krátká, do 17.30 hodin, ale přemístit se na koncerty na Karlovo náměstí nebo rovnou do Městského společenského domu na taneční zábavu s Evou a Vaškem (od 18.00 hodin) jistě nebude pro nikoho problém. Obzvláště pro členy KPFK, kterým dali pořadatelé výraznou slevu na vstupném: pouhých 100,- Kč na celý festival (proti předložení členské průkazky Klubu přátel Františka Kmocha).
Klub přátel F.Kmocha, který oslavil vloni 25 let své existence, připravil pro letošní červen i výstavu, dokumentující dění v tomto spolku, nesoucím jméno Františka Kmocha. K vidění budou nejen fotografie (z 95% od člena a „dvorního“ fotografa KPFK, ředitele MSD Zdeňka Hejduka) ale i kroniky klubu, Ročenky, tiskové materiály vydané v průběhu uplynulého čtvrtstoletí a další zajímavé dokumenty z činnosti. Výstava bude umístěna v hudebním salonku Městského společenského domu ve 3. poschodí (výtah v MSD k dispozici) a vernisáž je naplánována na úterý 9. června v 17.00 hodin. Výstava bude přístupná veřejnosti ve všední dny (zájemci se musí nahlásit v kanceláři MSD) i v době konání Kmochova Kolína, kdy bude ve výstavním salonku služba.  (Zr)

Hudební přátelství Kolína a Kutné Hory

Chrám sv. Barbory stojí už několik staletí v Kutné Hoře a spolu s historickým centrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je významnou památkou UNESCO už 20 let. Významné výročí oslavila Kutná Hora spolu se sousedním Kolínem mimo jiné i společným slavnostním koncertem. Dechovým orchestrem, který si v Chrámu sv. Barbory zahrál v květnu letošního roku je Městská hudba Františka Kmocha z Kolína v čele s dirigentem Miloslavem Bulínem. Ve spolupráci s kutnohorským Učitelským pěveckým sborem TYL a jeho sbormistrem Zdeňkem Lickem, který je i vokálním sólistou MhFK, předvedli hudebníci a zpěváci velkolepý koncert, který byl zážitkem pro všechny přítomné. Však jich také byl plný chrám! Nechyběli ani čelní představitelé obou měst, kteří mohli být v ten večer na své hudebníky a zpěváky hrdí. Všichni přítomní s radostí přivítali vzácného hosta, který přijel až Moravy – hudebního skladatele Pavla Staňka (88 let), jehož Missa Lyrica byla vyvrcholením koncertního programu.Ten byl sestaven s ohledem na chrámové prostory, v kterých se pořádají koncerty především vážné hudby. Skladby J. S. Bacha, G. F. Handela, P. Sparkeho, F. J. Gosseca a E. Morriconeho evidentně nepůsobily dechovému orchestru žádné potíže. Naopak! Městská hudba Františka Kmocha má totiž uměleckého vedoucího, který je i skvělým hudebním aranžérem! Všechny aranže skladeb slavnostního koncertu byly jeho dílem. A to, že mu v závěru koncertu upřímně poděkoval s nelíčeným obdivem i dojatý Pavel Staněk, bylo dokladem, že Miloslav Bulín je pro MhFK skutečným požehnáním. Představili se i sólisté. Varhany zazněly pod rukama nadaného Viktora Darebného, mladého kutnohorského umělce. Ani kolínští sólisté nezůstali pozadu: hobojista Jan Molinger a flétnistka Jana Havlíková sklidili zasloužený potlesk. Jejich hudební sóla až brala dech! A když Chrámem sv. Barbory zazněly krásné hlasy pěvců Zdeňka Licka a Venduly Chmelíkové, nadšení návštěvníků koncertu nebralo konce. Závěrečná Missa Lyrica Pavla Staňka byla Miloslavem Bulínem se svolením autora upravena pro dechový orchestr, varhany a sborový zpěv. Vznikl tak opravdu velkolepý hudební projekt, který právem nadchl všechny přítomné Nádherný koncert , jehož finanční výtěžek byl věnován na dobročinné účely (kutnohorské církevní mateřské škole), potěšil všechny přítomné bez rozdílu věku , pohlaví, vyznání a postavení. A protože v doprovodném slově zaznělo ujištění, že vzájemná kulturní spolupráce Kutné Hory a Kolína bude v tomto duchu i nadále pokračovat, mají se příznivci hudby z obou měst i okolí na co těšit. Klub přátel Františka Kmocha, jehož členové pochopitelně na koncertě nechyběli, velice děkuje všem účinkujícím i organizátorům koncertu za krásné zážitky na které se nezapomíná. (Zr)

Kmochova hudba na Zámecké i v Kutné Hoře

3. května na Nedělním tanečním odpoledni na kolínské Zámecké zahraje k tanci i poslechu členům a příznivcům Klubu přátel Františka Kmocha Malý dechový orchestr Městské hudby  F.Kmocha. Jeho řízení se ujme opět sám umělecký vedoucí MhFK Miloslav Bulín, zazpívat přijdou sólisté – Vendula Chmelíková a Oldřich Košťál. Současně pozvou členové MhFK své věrné příznivce i na koncert, který se uskuteční  7.května od 19.00 hodin v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.  Už po několikáté rozezní chrámové prostory slavné kutnohorské Barbory dechová hudba a sborový zpěv (kutnohorský pěvecký sbor TYL) a Kolíňáci budou samozřejmě rovněž u toho. A Klub přátel Františka Kmocha se těší na produkci hudebníků, kteří stejně uctívají jméno Františka Kmocha, na Zámecké i na dalších koncertech. Legendární český muzikant, který proslavil město Kolín po celém světě, by měl jistě radost. (Zr)

Kapela Přívoranka si na klubovém setkání zahrála  teprve podruhé

V rámci loňského Kmochova Kolína se členům a příznivcům kolínského Klubu přátel Františka Kmocha i návštěvníkům festivalu  představila kapela Přívoranka, která své jméno získala podle obce Přívory, jež je součástí Všetat u Mělníka. Předposlední dubnovou neděli se Přívoranka do sálu Na Zámecké vrátila, tentokrát dorazila na pravidelné nedělní taneční setkání a od své tradiční úvodní skladby vyprávějící v textu o stýkání řek Labe a Vltavy u Mělníka, se návštěvníci pustili hned do tance. „Už u nás jednou hráli, asi před třemi lety,“ dodala k tomu Hana Zrůstová, tajemnice klubu. Ani tentokrát nechybělo tradiční taneční sólo, tentokrát se v kruhu svých přátel ocitl nejdříve Josef Steklý  slavící půlkulaté pětasedmdesátiny a poté všichni Jaroslavové a Jirkové. Přívoranka také nastudovala neoficiální hymnu klubu, skladbu Zámecká, kterou za jejího doprovodu zazpívali autor hudby Miroslav Kysilka s textařkou Hanou Zrůstovou.  (hej)

Na Zámecké tančily pomlázky v rukách mužů i mažoretek

Tentokrát na velikonoční pondělí se sešli členové a příznivci Klubu přátel Františka Kmocha v kolínském sále Na Zámecké na svém tradičním tanečním setkání. A vzhledem k datu konání nechyběly v rukách několika mužů pomlázky a sem tam se objevilo i nějaké to vajíčko. Slavnostní náladu pak podtrhly mažoretky - domácí Srdíčko vedené Jarmilou Pavlíčkovu zatančilo, stejně jako před dvěma dny na Jarním bále, s pomlázkami a rozdávanými perníčky, hosté ze Sokola Český Brod v režii  Gábiny Veselé zase připomněli nejslavnější skladbu Kolíne, Kolíne Františka Kmocha. Ani tentokrát nechyběla sóla pro oslavence, kromě těch majících svátek či narozeniny, se v nich ocitli i čerství novomanželé Soňa Knappová a Mirek Kořínek, kteří se i ve svých sedmdesáti letech vydali na novou životní cestu. Všem přítomným vyhrávala kapela Kolíňanka se zpěváky Borkem Kašparem, Věrou Chmelařovou, Josefem Homolou a zazpívala si i tajemnice klubu Hana Zrůstová. (hej)

Na karnevale tančil i prezident Klaus s vodníkem

Sami členové Klubu přátel Františka Kmocha přišli před časem s nápadem uspořádat si tradiční karneval, jeho letošní ročník se odehrál první jarní neděli v tradičním místě v kolínském sále Na Zámecké. K tanci vyhrávala kapela Skalačka pod vedením trumpetisty Františka Marka, bubnoval jeho vnuk Matouš Bureš a jeho vnučka s manželem Jirkou se později na parketu představili coby členové Tanečního klubu Kocour Modroočko, který se dvěma choreografiemi přišel maškarní bál zpestřit. A ten zase vede choreografka Jolana Burešová, kapelníkova dcera. Skalačka přítomné rozezpívala všemi známými lidovými i dechovkovými šlágry, zazpíval si s nimi Jaroslav Řehák, Jiří Matoušek - v ten den slavící osmdesáté narozeniny i moderátorka a jednatelka klubu Hana Zrůstová. Jako tradičně došlo i na taneční sóla a to nejen pro všechny Pepíky, ale i několik dalších oslavenců, svůj tanec jen pro sebe měli i všichni ti, kteří přišli v maskách. „Sice jich tentokrát dorazilo  o něco méně, než vloni, ale pořád je úžasné, jak se lidé v těchto letech dokáží vymaškařit a užít si to,“ smála se Hana Zrůstová, tajemnice klubu. Ta společně s dalšími ocenila nejlepší masky alespoň drobnými dárky, na pódium si pro ně kromě jiných došli i kominík se šaškem, beruška, dvě vodnice, prezident Klaus, který do mikrofonu porotu pokáral, že měl opravdu, ale opravdu vyhrát, kočka i Rumcajs s Mankou, kteří podle mínění všech měli převlek úplně nejlepší. „Jeli jsme Na Zámeckou autem a partner řídil už v masce, byla sranda  pozorovat osádky protijedoucích automobilů,“ bavila se Marie Benešová, oblečena v kostýmu Manky ze Řáholce. V závěru podvečera se rozjeli ještě muzikanti a sáhli k dokonce k dixilendu a každý z nich se v náročnější skladbě představil sólově na svůj hudební nástroj, což fanoušky doslova nadchlo. (hej)

Odpolední ples na Zámecké

Klub přátel Františka Kmocha se zapojuje do kolínské plesové sezóny roku 2015 netradičním – odpoledním plesem v neděli 22. února. Členové a příznivci spolku oceňují každoročně, že v plesovém oblečení na Zámeckou přijdou a přijedou už před čtrnáctou hodinou, tedy za světla, a že i z plesu se po devatenácté hodině dostanou domů či na nádraží ještě hromadnou dopravou a včas. Výbor KPFK vybírá pro hudební produkci vždy mezi tanečními orchestry, protože na plese se má tančit nejen polka a valčík ale i třeba waltz, tango, jive, často i rokenrol. Letos padla volba na TO STUDIO KOLÍN. Osvědčenou značku známého orchestru uchovali a dál popularizují kapelník Karel Hamr a zpěvačka Eva Náhlovská. Na Zámeckou vždy přibírají další muzikanty, protentokrát i s dechovými nástroji. Součástí plesu KPFK je každoročně tombola, a bude tomu tak i letos. Doprovodný program pro návštěvníky plesu připraví mladí tanečníci a tanečnice z TS Srdíčko a Bohemia a z Tanečního klubu Bohuslava Matiáše. Ples bude, jak je uvedeno, o hodinu delší než jsou pravidelná taneční odpoledne v sále DDM na Zámecké, vstupné je jednotné – 110,- Kč. Ale pokud máte zájem se zúčastnit, přijďte včas, protože zájem je velký. (Zr)

Přátelům a příznivcům Františka Kmocha hráli a zpívali Pardubičáci

„Pardubická šestka“, která v současné době boduje s valčíkem „Něžné konvalinky“ i v soutěži v TV Šlágr, přijela zahrát v neděli 8.dubna svým přátelům do Kolína. Zpívajícím kapelníkem (a bubeníkem) je Ladislav Šauer, sólistkou výborná zpěvačka Lenka Čejková. Pardubičáci hráli a zpívali přítomným návštěvníkům Nedělního tanečního odpoledne organizovaného Klubem přátel Františka Kmocha písničky, které mají rádi. Některým zpívala Lenka na parketu i „do ouška“. Došlo i na sóla pro oslavence, jak je dobrým zvykem. Sál DDM na Zámecké byl tentokrát skoro plný a mnozí si kupovali v předprodeji vstupenky na Odpolední ples KPFK, který se koná za 14 dní, v neděli 22.února. Na něm zahraje TO Studio Kolín a to je záruka, že se budou všichni dobře bavit. Připravena je tombola, doprovodný program chystají mladí – TS Srdíčko a Bohemia a Taneční klub Bohuslava Matiáše. (Zr)

Přátelé Františka Kmocha bilancovali činnost na své Výroční schůzi, na tanec ale také došlo

O hodinu dříve než jindy se tentokrát v kolínském sále Na Zámecké sešli v neděli po poledni členové Klubu přátel Františka Kmocha, čekala je totiž Výroční schůze, na které se společně ohlédli za uplynulým rokem. „K dnešnímu dni máme dvě stě dvacet jedna členů, povětšinou ze zdravotních důvodů se sedm lidí odhlásilo a sedm jich zemřelo. Jsme rádi, že má klub stále členskou základnu okolo číslovky dvě stě,“ zrekapitulovala Ludmila Bílá, předsedkyně klubu. Ten letos vstoupil do další pětadvacítky let své činnosti. „Chtěl bych vám do ní popřát co nejvíce sil a úspěchů,“ vyznal se Petr Kesner, vedoucí odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu, který coby organizátor představil vizi letošního již dvaapadesátého ročníku festivalu Kmochův Kolín. „Jednoznačně v jeho programu bude převažovat dechová hudba,“ zaznělo k velké potěše přítomných, kteří vyznávají především tento žánr, i když se na přehlídce objeví i Viktor Dyk nebo Marta Kubišová s kapelou Petra Maláska. „Po dlouhé době jsme se v loňském roce dostali z červených čísel. Především i díky dotaci Městského úřadu jsme se ocitli v lehkém finančním zisku, náklady ale stoupají a i proto jsme vloni museli zdražit vstupné,“ shrnula Dana Kašparová starající se o ekonomiku klubu. S pozdravem v diskuzi také přispěchala přítomná senátorka Emílie Třísková. Po odhlasování usnesení se nástrojů chopili muzikanti z Malého dechového orchestru Městské hudby Františka Kmocha s kapelníkem Miloslavem Bulínem a zpěváky Vendulou Chmelíkovou a Oldřichem Koštálem, zatančily mažoretky TS Srdíčko Jarmily Pavlíčkové a TS Bohemia vedené Ivou Hamannovou. Dívky z TS Vergilio DDM Kolín Denisa Skohoutilová a Dorka Karpíšková si před diváky vyzkoušely rytmické taneční sólo v twirlingu. Přítomní se dobře bavili tancem a zpěvem. Společně si zazpívali i klubovou hymnu „Zámecká“, jejíž text i notový záznam našli v Ročenkách za rok 2014, které pro všechny připravil výbor KPFK. I tentokrát došlo na tradiční taneční sólo, z náruče do náruče šel muž slavící s grácii a nonšalanci osmaosmdesáté narozeniny. (hej)

Přátelé Františka Kmocha vstoupili do nového roku s muzikou kapely Akord

Druhou neděli roku 2015 se rozjel i letošní pravidelný program kolínského Klubu přátel Františka Kmocha jehož členové i příznivci se schází v sále kolínské Zámecké. Vstup do nového hudebního roku obstarala kapela Akord kapelníka Josefa Vance se zpěvačkou Věrou Beranovou. „Bývala to pravidelná vokalistka Městské hudby Františka Kmocha, ale už jsem ji dlouho neviděla, o to srdečnější naše dnešní setkání bylo, rády jsme si spolu zazpívaly. Ona sama říkala, že už je dnes taková záskoková zpěvačka,“ smála se Hana Zrůstová, tajemnice klubu, moderátorka a zpěvačka, která si tentokrát pár písniček s Věrou Beranovou také zazpívala. Ani na letošním prvním setkání nechyběla tradiční taneční sóla pro oslavence, v kruhu přátel se ocitli hned tři. Příště, za dva týdny, se členové klubu nejdříve sejdou na své výroční schůzi a až poté se dají do tance, hrát bude Malý dechový orchestr Městské hudby Františka Kmocha.  (hej)